•  

    2019 Highlight Video 

     Congratulations Alec Kness - 3rd in State 800m, 4th in State 1600m

    Congratulations to our All-GSL Award Winners

    Alec Kness - 1st Team Distance

    Mason Gifford - 2nd Team Sprinter, Tyler Orvik - 2nd Team Thrower

    Kian Dolan - Honorable Mention Pole Vaults

    Congratulations to our District 8 Award Winners!

    Alec Kness - 800m Champion, 1600m-2nd (On To State for Both!)

    Nathan Carter - 3200m - 3rd, 1600m - 6th

    Kian Dolan - Pole Vault - 4th

    Jalen Martin - Long Jump - 4th

    Tyler Orvik - Discus - 5th

    4x400 Relay - Caleb Jensen, John Dorr, Caleb Stewart, Alec Kness - 5th

    John Dorr - 800m - 6th

    Caleb Jensen - 400m - 6th

    Justyn Stultz - Triple Jump - 6th, Long Jump - 7th

    Nathan Leeking - Shot Put - 7th

    4x100 Relay - Cade Gering, Bren Dishneau, Ian Hicks, Mason Lombardi - 7th

    Jamie Christner - 3200m - 8th

    Pole Vault - Thomas Cooper - 8th

     

    2nd Place at Ray Cross Invitational!(results here)

    Ray Cross 2nd Place Team

     

     Please support NC Boys Track & Field. 

    Click here for instructions on how to donate electronically.

     

     

    Click for 2018 Highlight Video

    Congratulations Mohamed Ahmed - the 2018 recipient of the

    WIAA Jace Malek True Spirit Award!  Only one is awarded in the entire state!

    Mo with his Jace Malek Award  

    2018 STATE MEDALISTS - Everyone brings home a medal!

    State Boys

     Boys 4 x 400 of Mason Gifford, Ryan Leaming, Caleb Jensen and Michael Stacy - 3rd!

     4x4 3rd in State!   

    Chris Regalado - Shot Put - 7th 

     

     Chris 7th State Shot Put Chris w/coach

     

    Markus Taylor - 3200m - 8th

    Markus State 3200 8th Markus w/Coaches

     

     

     
     
     

     

     
    For information contact Coach Vandine at MarkV@spokaneschools.org or 509-354-6175

  • NC Boys 3rd at District 8 Championships!

    Chris Regalado - Shot Put Champion - On to State!

    Mason Gifford, Ryan Leaming, Caleb Jensen, Michael Stacy - 4x400 Champions - On to State!

    Michael Stacy - 200m - 2nd - On to State!

    Markus Taylor - 3200 - 2nd - On to State!

    Other Podium Finishers - Mo Ahmed (3200m-3rd), Ryan Leaming (800m-3rd), Casey Stangel (SP-3rd, Discus-4th), Alec Kness (1600m-4th, 3200m-6th)), Nathan Carter (3200m-5th)Markus Taylor (1600m-5th), Michael Stacy (400m-5th), Mason Gifford (400m-6th), Garrett Chavez (110H-6th), Tyler Orvik (Discus-7th), John Dorr (800m-7th), Dallin Larson (800m-8th), Micah Perry (300H-8th)

     

    Comments (-1)
  • Congratulations to our Shoreline Award winners, and for our boys and girls teams finishing 2nd in combined team points!

    DMR - 2nd - Mo Ahmed, John Dorr, Dallin Larson, Nathan Carter

    200m - 4th - Michael Stacy

    Shot Put - 4th - Casey Stangel, 6th - Chris Reglado

    Frosh 1600m - 6th - Lars McDermott

    1600m - 7th - Alec Kness

     

    Comments (-1)
  • Mooberry 2nd Place Team

     

    Comments (-1)
  • Congratulations Casey Stangel - First NC male  to make the Pasco Invite shot put podium in 20 years!

    Casey - 6th Pasco

    Comments (-1)
Last Modified on June 7, 2019